/Jakie wymagania powinny spełniać opakowania?
kartoniarka

Jakie wymagania powinny spełniać opakowania?

Każdy produkt musi posiadać opakowanie, które ma obowiązek chronić produkt przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz właściwości zabezpieczających opakowania mają również za zadanie przyciągnąć uwagę klienta. Ważne jest, żeby opakowanie produktu spełniało niezbędne wymagania wynikające z przepisów prawa.

Profesjonalne urządzenia do produkcji opakowań

Kartoniarka, czy saszetkarka to przykłady profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do produkcji opakowań. Każde z nich daje duże możliwości produkcyjne, ponieważ w przypadku saszetkarki można ją zastosować do wytwarzania torebek, które będą przeznaczone do pakowania substancji o różnej konsystencji. Ponadto pełna automatyzacja zapewnia ciągłość produkcji, umożliwiając przy tym produkcję opakowań dopasowaną do potrzeb danego produktu. Natomiast kartoniarka jest rozwiązaniem ukierunkowanym na automatyzację procesu załadunku produktów wraz z umieszczaniem etykiet. Możliwy jest wybór funkcji przeznaczony do monitorowania czasu pracy maszyny oraz przejście na produkcję opakowania dla innego produktu.

Ustawa o opakowaniach i wymagania

Każde opakowania musi spełniać kryteria, które są określone w ustawach o opakowaniach z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami.

Zgodnie z definicją zawartej w ustawie z 2001 roku wynika, że opakowanie przeznaczone jest do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania, prezentacji wszelkich produktów. Taki zapis jasno informuje jakie funkcje musi spełniać wyprodukowane opakowanie. Ponadto występuje podział opakowań ze względu na ilość produktów, jakie mają być w nim zawarte oraz warunki przechowywania.

Innym istotnym wymogiem, który muszą spełniać opakowanie, jest zastosowanie odpowiedniego oznakowania dla substancji, jakie ma chronić. Są to m.in. substancje chemiczne, rakotwórcze, toksyczne oraz niebezpieczne dla środowiska. W innym przypadku takie opakowanie nie spełnia prawnych wymogów i powinno zostać wycofane i zutylizowane co może wiązać się poważnymi konsekwencjami karnymi dla producenta.