Tylko połowa Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Większość potwierdza przy tym, że ich wartość nie jest większa niż dwu krotność otrzymywanego miesięcznego wynagrodzenia. Jednocześnie z badań wynika, że konto w banku posiada już 85% z nas. Głównie służy ono do przyjmowania wpływów z różnego rodzaju świadczeń oraz realizowania koniecznych opłat. Nadal 63% Polaków woli płacić gotówką. Nawet jeśli posiadają konto w banku i przypisaną do niego kartę płatniczą, to bardzo często wypłacają z bankomatów gotówkę. Co na ten temat mówią eksperci? Czy rzeczywiście przechowywanie i dysponowanie pieniędzmi w tradycyjnej formie to dobry wybór?
Okazuje się, że nie. Eksperci rynku finansowego już dawno potwierdzili, że pieniądze trzymane na koncie w banku są o wiele bardziej bezpieczne od tych, które znajdują się w portfelu czy domowej skarbonce.
Zakupy
Zakupy za pośrednictwem karty płatniczej i terminala typu POS są nie tylko nawet dwa razy krótsze, ale również o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne. Klient nie musi odliczać potrzebnej kwoty, sprzedawca nie musi wydawać reszty, dzięki czemu nie tworzy się długa kolejka oczekujących. Co więcej, klient może czuć pełen komfort realizacji transakcji zakupowej – nikt nie zagląda mu przecież do portfela. Kasjer nie naraża się z kolei na kradzież – nie otwiera kasy, nie trzyma w niej również utargu. Zakupy z wykorzystaniem terminala płatniczego pozwalają w łatwy sposób księgować każdą transakcję – to spore ułatwienie przy generowaniu raportów sprzedaży i wyliczaniu zysków.
Oszczędzanie
Oszczędności trzymane w skarbonce nie pozwalają pomnażać zgromadzonego kapitału. Znacznie lepszym wyborem jest ulokowanie ich na koncie oszczędnościowym albo założenie lokaty w banku. Dzięki temu środki są nie tylko bezpieczne, ale mogą na siebie zarabiać.
Inwestowanie
Samo odkładanie nie wystarczy. Lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe są oprocentowane. To właśnie odsetki stają się zyskiem dla inwestora. Oszczędności można również inwestować w bardziej agresywne formy, na przykład fundusze inwestycyjne albo produkty połączone, takie jak lokaty z funduszem inwestycyjnym.
Prognozy
Na szczęście świadomość Polaków w kwestii przechowywania pieniędzy każdego roku się zmienia. Największe zainteresowanie z tym zakresie wykazują młodzi. Osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata przede wszystkim korzystają z kart płatniczych, realizują transakcje zakupowe w opcji zbliżeniowej przy wykorzystaniu terminala płatniczego. To również oni oszczędzają, a zgromadzone środki inwestują. Odkładanie pieniędzy do tzw. skarpety to zdecydowanie domena seniorów, którzy nadal wykazują zbyt małą ufność w stosunku do instytucji bankowych.
Do Szwecji nam jeszcze daleko. Prognozuje się, że tam gotówka całkowicie wyjdzie z obiegu do 2025 roku. Pocieszający jest jednak fakt, że coraz więcej Polaków dostrzega zalety płatności bezgotówkowych. Jesteśmy również liderami, patrząc na liczbę zrealizowanych transakcji bezstykowych. W Polsce funkcjonuje najwięcej terminali z opcją płatności zbliżeniowych.