Statystyczny polski kredytobiorca to osoba w przedziale wiekowym pomiędzy 24-45 lat, mieszkająca w dużym mieście. Badania dowodzą, że zadłużają się najczęściej osoby ambitne, które mają na celu rozwój własny, jak i lepszy komfort życia swojej rodziny. Dłużnicy bardzo często żyją ponad stan. Okazuje się, że połowa z nich mogłaby spokojnie generować oszczędności, dzięki czemu zobowiązanie kredytowe nie byłoby im wcale potrzebne.
Kredyty Polaków w liczbach
Biuro Informacji Kredytowej potwierdza, że zobowiązanie kredytowe posiada co drugi Polak. Tylko w ubiegłym roku banki udzieliły ponad 7 milionów kredytów na łączną kwotę 75,5 miliardów złotych. Na zaciągnięcie kredytu decydują się częściej mężczyźni i to oni zresztą mają długi o wyższej wartości.
Na co pożyczają kobiety?
Panie zaciągają najczęściej kredyty gotówkowe. Zobowiązania finansowe wiążą się przede wszystkim z chęcią zaspokojenia potrzeb nie tyle swoich, ile całej rodziny. Kobiety pożyczają na utrzymanie gospodarstwa domowego, remont mieszkania, zakup sprzętów AGD czy wakacje marzeń. Średnia kwota zaciąganego przez panie kredytu to 10 956 złotych.
Kobiety znacznie rzadziej zaciągają kredyty hipoteczne, chyba że jest to zobowiązanie, na które decydują się wspólnie z partnerem.
Co ciekawe, większość pań spłaca należności regularnie. Rzadziej dopuszczają do zadłużeń wynikających z nieterminowej spłaty. Dotyczy to nie tylko kredytów bankowych, ale również opłat comiesięcznych rachunków za czynsz czy media. Dzięki temu kobiety są znacznie rzadziej dłużnikami, z którymi kontaktuje się firma windykacyjna czy komornik.
Zobowiązania finansowe mężczyzn
Mężczyźni częściej zaciągają kredyty hipoteczne. Wynika to ze wciąż obowiązującej roli jako głowa rodziny. To panowie wykazują również lepszą zdolność kredytową, by móc zaciągnąć zobowiązanie o dużej wartości. Same banki przyznają jednocześnie, że coraz więcej mężczyzn zaciąga kredyt tego rodzaju tylko na część nabywanej nieruchomości. Zauważa się wyższą wartość posiadanych oszczędności Polaków.
Panowie zaciągają również kredyty na samochody czy inne pojazdy mechaniczne. Trzeba przyznać, że ich długi są znacznie częściej związane z zaspokojeniem własnych potrzeb. Dużo pożyczają na nowinki technologiczne, elektronikę, sprzęt RTV. Remont mieszkania to kolejny motyw zaciągania kredytów.
Impuls czy decyzja racjonalna?
Mężczyźni częściej decydują się na szybkie pożyczki. Rzadziej pod uwagę biorą całkowity koszt kredytu, interesują się zazwyczaj wysokością miesięcznej raty i okresem trwania umowy kredytowej. Właśnie przez to doprowadzają częściej do zachwiania płynności finansowej, mają problemy z regularną spłatą należności. To panowie częściej wpadają w spiralę długów. To ich częściej odwiedzają reprezentanci firm windykacyjnych albo komornik.
Kobiety podejmują decyzję o zaciągnięciu tego rodzaju zobowiązań w sposób znacznie bardziej przemyślany. Porównują oferty, kalkulują. Zaciągają takie kredyty, które będą w stanie spłacać. Panie zarządzają swoim budżetem bardziej racjonalnie. Najpierw spłacają miesięczne zobowiązania, a dopiero później planują inne wydatki. Panowie realizują przelewy zazwyczaj pod koniec miesiąca, częściej też zapominają o regularnych spłatach rat.