/Kilka słów o zawodzie architekta
architekt suwałki

Kilka słów o zawodzie architekta

W ostatnim czasie kierunki związane z architekturą stały się bardzo popularne. Na wstępie jednak należy wspomnieć, że wcale nie należą one do najłatwiejszych, a żeby być dobrym architektem, nie wystarczy samo zdanie wymaganych egzaminów. Planujesz przyszłość właśnie w tym kierunku? Dowiedz się nieco więcej o zawodzie, jaki chciałbyś wykonywać.

Zawód architekta na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat uległ pewnym zmianom. Przede wszystkim zmienił się sposób wykonywania projektów. Architekci nie byliby w stanie dziś wykonywać swojej pracy na najwyższym poziomie, jeżeli nie umieliby korzystać z komputerów i złożonego oprogramowania, które jest niezbędne przy tworzeniu planu zabudowań. Kolejną zmianą, którą da się zauważyć, jest znaczne poszerzenie kwalifikacji i umiejętności, tzn. coraz częściej spotyka się architektów, którzy są w stanie zaprojektować dom, ale również ogród, wnętrza lub plan miejskiej zabudowy.

Zanim architekt na poważnie zacznie pracować, musi przebrnąć przez studia architektoniczne. Tytuł magistra w tej  branży można uzyskać, studiując na którejś z polskich politechnik i dopiero wtedy mamy możliwość w pełni realizować się w tej pracy. Uczelnie prywatne, które mają w swojej ofercie takie kierunki, kształcą studentów jedynie do stopnia inżyniera. Mając za sobą już ten etap edukacyjny, powinniśmy się skupić oczywiście na zbieraniu doświadczenia. Tutaj przydatne są obowiązkowe praktyki zawodowe, które łącznie trwają 3 lata i zakończone są egzaminem.

Zakładanie własnej działalności zaraz po ukończeniu studiów to twardy orzech do zgryzienia, ponieważ klienci bardzo często decydują się na usługi architektów posiadających już własne portfolio i mogących pochwalić się konkretną liczbą zrealizowanych projektów.

Pocieszającą rzeczą jest aktualny rynek pracy i zarobki architekta. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest naprawdę duże i stale rośnie, a najlepsi architekci są w stanie zarabiać nawet 10 000zł miesięcznie. Poza talentem, doświadczeniem i umiejętnościami ważna jest także odpowiednia reklama. Społeczeństwo poszukujące godnego zaufania architekta często idzie na łatwiznę i wpisuje po prostu w wyszukiwarkę frazę typu „architekt Suwałki” i przegląda kilka najkorzystniej wyglądających ofert.