/Jak załatwić pogrzeb?
domy pogrzebowe warszawa

Jak załatwić pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze przykra sprawa. Nierzadko pogrążona w smutku i żałobie rodzina nie jest w stanie podjąć się sprawnej organizacji uroczystości pogrzebowych. Wtedy z pomocą przychodzą zakłady pogrzebowe, które wyręczają bliskich w tych trudnych chwilach. Jak działają profesjonalne domy pogrzebowe? Warszawa czy każde inne miasto w Polsce dyktuje podobną zasadę funkcjonowania tychże obiektów usługowych.

Pierwsze kroki przy organizowaniu pogrzebu

Bliscy osoby zmarłej zgłaszają się do wybranego zakładu pogrzebowego – ich siedziby najczęściej zlokalizowane są tuż przy cmentarzach, co ułatwia realizację wszelkich formalności. Specjaliści pracujący w zakładzie pogrzebowym przedstawiają wszelkie procedury, wskazują krok po kroku działanie, dzięki któremu w krótkim czasie będzie mógł odbyć się pochówek.

Co musi zrobić rodzina zmarłego?

Jakie zadanie ma rodzina zmarłego? Musi załatwić akt zgonu, który „od ręki” otrzymuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego – taki dokument jest bezpłatny. Tyle z formalności, bo resztę załatwi zakład pogrzebowy. Oczywiście, bliscy podejmują też decyzję o rodzaju pochówku, czy ciało ma zostać skremowane, wybierają trumnę albo urnę, dekorację pogrzebu, natomiast zakład pogrzebowy wyręcza ich we wszelkich formalnościach, nawet jeśli ciało musi być sprowadzone spoza granic naszego kraju. Warto również podkreślić, że to zakład pogrzebowy zajmuje się samym przygotowaniem ciała – myje, ubiera nieboszczyka, by mogło nastąpić jego ostatnie pożegnanie. Wszystko po to, by bliscy mogli nie tylko godnie pochować zmarłego, ale również przeżywać żałobę w spokoju.