/Jak wybrać porządne okna?
okna i drzwi

Jak wybrać porządne okna?

Chcesz cieszyć się mieszkaniem w wysokim standardzie? Pamiętaj, że liczy się nie tylko wystrój wnętrz, ale również elementy stałe, które będą bezsprzecznie wpływać na komfort Twojego funkcjonowania. Jedną z ważniejszych inwestycji są porządne okna i drzwi. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak je wybierać, by mogły służyć w doskonałej jakości przez wiele lat.

Rzeczywiście, dziś okna i drzwi niewiele mają wspólnego z tymi, które montowano jeszcze kilkanaście lat temu. Okazuje się, że nowoczesna technologia dyktuje teraz trendy, jakie wpływają nie tylko na estetykę wykonania, ale i jakość funkcjonowania takich elementów domu.

Wybierając te najlepsze, pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka czynników. Nigdy nie patrzmy jedynie na wygląd okien czy drzwi, bo mają być one nie tylko reprezentacyjne, ale też trwałe. Przede wszystkim mają dobrze izolować ciepło i chronić domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niedopuszczalne są szczeliny, przez które będzie uciekać ciepło generowane we wnętrzu albo wnikać zimne powietrze z zewnątrz. Okna nie mogą przeciekać, samoistnie się otwierać. Nie może wystąpić problem ich rozszczelnienia, uchylania, niedomykania. Nic dziwnego, że większość osób patrzy po prostu na ich parametry techniczne. Okazuje się, że to właśnie okna i drzwi są czynnikiem, przez które najczęściej ucieka ciepło. Wpływa to na wyższy koszty energii, które są generowane przez domowników. Inwestycja w te najlepszej jakości pozwoli oszczędzać nawet 20% poboru ocieplenia w skali roku.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na montaż. Najlepiej postawić na tzw. ciepły montaż, który zapewnia idealną szczelność. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o izolację cieplną, ale również zapobieganie występowaniu niekorzystnych zjawisk. Zdajesz sobie sprawę, że niewłaściwie zamontowane okna i drzwi mogą być przyczyną powstawania pleśni i grzybów? Te z kolei stwarzają niemałe zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Problemy z górnymi drogami oddechowymi to pierwsze niepokojące objawy takiego zjawiska.