/Jak wybrać konto w banku?
oferuje konta osobiste

Jak wybrać konto w banku?

Konto w banku to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Umożliwia odbieranie wypłaty czy renty, umożliwia płacenie rachunków, czy robienie zakupów, a także sprawia, że zarządzanie i analizowanie finansami stało się sporo wygodniejsze. Jako że konto osobiste to najpopularniejszy obecnie dostępny na rynku finansowym produkt, każdy bank ma w swojej ofercie co najmniej jedno takie konto dla klientów indywidualnych. Chcąc wybrać konto w banku musimy przedrzeć się przez gąszcz setek ofert. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie konto w banku wybrać, należy przeanalizować szereg czynników.

Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze konta i dlaczego?

Podstawową sprawą przy wyborze właściwego dla nas konta w banku powinno być ustalenie, do czego tak naprawdę będziemy go używać. Jeżeli planujemy wykonywać tylko sporadyczne operacje na koncie i właściwie ma ono służyć do przelewania nam wypłaty, to najlepiej jest wybrać darmowe konto w banku. Wiele banków oferuje na dzień dzisiejszy taki produkt mając nadzieję, że klient prędzej czy później właśnie u nich poprosi o kredyt, czy ulokuje swoje oszczędności. Tak czy inaczej darmowe konto jest dobrym rozwiązaniem dla większości ludzi i dlatego też cieszy się ogromna popularnością.

Jeżeli jednak na naszym koncie planujemy wykonywać sporo operacji takich jak przelewy, zlecenia, czy realizować sporo wypłat z bankomatów, istotne jest to, aby zwrócić uwagę na koszy tego typu usług. Często w takich przypadkach zdarza się, że koszt prowadzenia konta, jeżeli nie jest ono darmowe, ma znaczenie marginalne. Rozsądnie jest wówczas zapłacić 2 lub 5zł za miesiąc prowadzenia konta jeśli usługi, z których często korzystamy, będą wówczas darmowe lub znacznie tańsze.

Czynnikami decydującymi dla większości klientów jest więc koszt prowadzenia konta oraz koszty wypłat z bankomatów i przelewów, ponieważ to właśnie takie operacje większość posiadaczy kont najczęściej, o ile nie jedynie, wykonuje. Pozostając przy kosztach wypłat z bankomatów dobrze jest sprawdzić ile swoich bankomatów posiada dany bank, czy są one ulokowane blisko miejsca naszego zamieszkania/pracy i czy pobiera opłaty za korzystanie z bankomatów innych firm.

Istotnym czynnikiem przy wyborze konta jest także to, jakie bank oferuje kanały dostępu do konta. Czasy, w których jedynym możliwym sposobem dostępu do swojego konta była wizyta w placówce banku, dawno minęły. Większość banków oferuje już dostęp do kont indywidualnych przez internet oraz telefon. Klienci więc mogą sprawdzić stan swojego konta w banku, przejrzeć jego historię, a także dokonać operacji przy użyciu komputera lub telefonu. Warto upewnić się, przed podjęciem decyzji o otwarciu rachunku w danym banku, że oferuje on taką funkcjonalność oraz, że jego system pozwala na wykonywanie operacji, które są nam niezbędne.

Dodatkowe cechy które może posiadać konto w banku

Jeżeli planujemy trzymać pieniądze na naszym koncie, warto wziąć pod uwagę fakt, że czasami można na tym zarobić. Część banków oferuje konta osobiste na których środki są oprocentowane. W większości przypadków oprocentowanie to jest jednak bardzo niskie i przy małych kwotach nie gwarantuje dużego zysku. Natomiast dysponując wolną gotówką, znacznie lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie jej na lokacie, czy koncie oszczędnościowym.

Na koncie w banku można także zyskać poprzez aktywne korzystanie z kart niektórych banków. Są banki, które oddają klientowi kilka procent od kwoty zakupów zrobionych kartą. Jest to w miarę nowa na naszym rynku oferta i warto zwrócić uwagę na to, jakie są pozostałe warunki takiej usługi.