W ostatnich latach mogliśmy słyszeć o wyciekach danych i atakach hackerskich na różne firmy i instytucje. Wiele z nich dotyczyło urządzeń oraz systemów dobrze chronionych, lecz mimo tego znalazły się osoby, które poradziły sobie bez problemu z zabezpieczeniami. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy jest sens inwestować w dodatkowe zabezpieczenia i narzędzia zwiększające poziom ochrony danych?
Kontrola dostępu i ochrona danych są obszarem, który wymaga odpowiednich działań. Zarząd firmy dysponując czułymi danymi, ma za zadanie chronić dane w optymalny sposób. Często ta rola nie ogranicza się tylko do instalowania oprogramowania ochronnego na urządzeniach użytkowników końcowych. W wielu przypadkach to zdecydowanie za mało. Dlatego firmy wychodzą naprzeciw takim sytuacjom, co sprawia, że coraz częściej decydują się na zainwestowanie w politykę bezpieczeństwa i odpowiednie oprogramowanie.
Jeśli zainfekowany komputer służbowy zostanie podłączony do niechronionej infrastruktury sieciowej w biurze, to może przynieść tragiczne w skutkach konsekwencje. Pojawia się tutaj ogromne ryzyko związane z przeniesieniem się infekcji na inne urządzenia. Skutkiem takiej sytuacji może być zaszyfrowany cały zasób sieciowy oraz inne komputery. W przypadku wirusa szyfrującego szansa na odzyskanie danych jest bardzo niska, ponieważ osoby odpowiedzialne za stworzenie wirusa oczekują korzyści finansowych w zamian za odszyfrowanie plików. Ponadto działania związane z usunięciem złośliwego oprogramowania, w tej sytuacji są bezskuteczne. Pozostaje wtedy tylko przywrócenie kopii zapasowej, która była wykonana przez uprzywilejowanych użytkowników bądź administratorów.
Wdrożenie polityki bezpieczeństwa w firmie niesie za sobą wdrożenia odpowiednich procedur oraz rozwiązań. Zbiór działań, który ujęty jest polityce bezpieczeństwa firmy wymaga odpowiednich postaw zarówno od zwykłych użytkowników jak i administratorów. Zaraz po jej wdrożeniu kluczową rolę odgrywają zainstalowane profesjonalne oprogramowanie antywirusowe oraz narzędzia na bieżąco monitorujące zasoby firmy. Dochodzi do tego również plan działania zarówno na co dzień, jak i w różnych krytycznych sytuacjach, co jest sposobem na zwiększenie wspólnego bezpieczeństwa.