Darowizna najczęściej zdarza się pomiędzy członkami rodziny, gdyż jest ona bardzo skutecznym sposobem na przekazanie praw do nieruchomości, na pożyczkę od rodziny i wiele innych. Co do zasady, wszystkie darowizny są opodatkowane. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jeśli chodzi o darowiznę (i spadek) to można wyróżnić cztery grupy podatkowe. W poszczególnych grupach przewidziane są różne zwolnienia od podatku.
Kwota darowizny zwolniona od podatku.
Do pierwszej grupy podatkowej należą małżonkowie, wstępni (np. matka, ojciec), zstępni (np. dzieci, wnuki), rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa i pasierbowie. Można powiedzieć, że w skrócie jest to najbliższa rodzina. W ramach tej grupy każda darowizna do 9 637 złotych jest zwolniona z podatku.
W ramach grupy pierwszej można wyróżnić tzw. grupę zero, czyli małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczymów i macochy. W przypadku tej grupy wszystkie darowizny niezależnie od jej wysokości zwolnione są z podatku.
Kolejna grupa — druga – to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Kwota wolna od podatku w przypadku tej grupy to 7 276 złotych.
Grupa trzecia to wszystkie pozostałe osoby, które nie wliczały się do wcześniejszych grup. Kwota wolna od podatku w przypadku darowizny w tej grupie to 4 902 złote.
Zgłoszenie darowizny — terminy.
Darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie zostanie to wykonane, to nawet jeśli darowizna mieści się w ramach kwoty wolnej od podatku, to zostanie ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Na zgłoszenie darowizny w ramach zerowej grupy podatkowej jest aż pół roku. Jeśli chodzi o wszystkie inne grupy, to jest jedynie miesiąc, aby to zrobić.
Zgłoszenie darowizny można wykonać samemu, jednak zdarzają się skomplikowane sytuacje, w której pomoże dobry adwokat. Jak go znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu „prawnik warszawa”.