/Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?
outsourcing pracowników

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Zatrudnianie pracowników ze wschodu to nadal głośny temat w naszym kraju. Podczas dyskusji można usłyszeć różne opinie, przez co trudno stwierdzić czy zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest opłacalne.

Burza wokół zatrudniania pracowników z Ukrainy dotyczy konkurencyjności Polaków na rodowitym rynku pracy. Istnieją niepotwierdzone teorie, które wskazują na odbieraniu zatrudnienia Polakom przez pracowników z zagranicy. Nie zawsze tak jest szczególnie w przypadku konkretnych zawodów, jakich podejmują się Ukraińcy.

Outsourcing pracowników z Ukrainy jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu firm prowadzących działalność w naszym kraju. Stanowi on ciekawą formę redukcji kosztów związanych z długotrwałym zatrudnieniem pracownika. Taka osoba może być zatrudniona sezonowo lub cały czas w zależności od potrzeb danej firmy. Jest to elastyczne rozwiązanie, ponadto w przypadku skorzystania z usług agencji zatrudnienia obcokrajowców jesteśmy w stanie pozyskać personel, który posiada aktualne badania lekarskie oraz przebyte kursy przygotowawcze.

Innym czynnikiem opowiadającym się za wynajęciem obcokrajowców to redukcja kosztów. Zmniejszenie kosztów i formalności wynika z rynkowych czynników płacowych, które różnią się w zależności od branży. Równie istotna jest kwestia formalności związanych ze sprowadzeniem pracowników do Polski. Nie jest to problem pracodawcy, lecz agencji pracy tymczasowej. Wszystkich formalności załatwia agencja, z którą współpracujemy w zakresie zatrudnienia.

Zagrożenie, nie jest duże, biorąc pod uwagę branże, w których pozyskiwanych są pracownicy. Najczęściej są to prace fizyczne w sektorach związanych z budownictwem, produkcją oraz usługami sprzątającymi. Sytuacja przedstawia się w taki sposób, gdyż brakuje w Polsce specjalistów m.in. w budownictwie. Dzieje się tak, ponieważ specjaliści z Polski często wyjeżdżają za granicę do lepiej płatnej pracy. W wyniku czego powstał deficyt i brakuje rąk do pracy, które są potrzebne od zaraz.