/Czy prywatna opinia biegłego ma znaczenie?
lista biegłych sądowych warszawa

Czy prywatna opinia biegłego ma znaczenie?

Co ciekawe, ekspertyza biegłego sądowego staje się niejednokrotnie głównym dowodem w sprawie i ma wpływ na ostateczny werdykt sędziego. Tak dzieje się przede wszystkim w postępowaniach skomplikowanych, co do których nie wystarczą jedynie przepisy polskiego prawa. Czy jednak każda ze stron może dostarczyć sędziemu taką opinię, a ten weźmie ją pod uwagę? Oczywiście, że nie.

Opinie sporządzone na prywatne zlecenie mogą mieć charakter stronniczy i nie być obiektywny. To dlatego nie są przyjmowane przez sędziego. Mogą być jednak powodem do powołania kolejnego eksperta, by ocenić wiarygodność pierwszej opinii biegłego, który został powołany przez sąd.

Jak znaleźć biegłych sądowych? Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło typu „lista biegłych sądowych warszawa” i skontaktować się ze specjalistą konkretnej specjalizacji. Prywatną opinię można zlecić zawsze, ale nie musi mieć ona znaczenia dla sprawy, z całą pewnością nie zostanie uznana za dowód w sprawie. Jest jednak dokumentem, który stanie się pomocny dla strony postępowania, która taki dokument zleca – na przykład dla linii obrony czy zrozumienia zawiłości całej sprawy. Pamiętajmy, że opinię wystawiają najlepsi eksperci danego sektora.

Ważne jest to, że za każdą opinię zleconą prywatnie, zlecający musi zapłacić. Wartość takiej ekspertyzy to zaś kwestia indywidualna. W tym przypadku nie można mówić o ustalonym wynagrodzeniu dla biegłego, jak dzieje się to w przypadku opinii wydawanych na zlecenie polskiego sądownictwa.