/Co grozi za brak badania technicznego pojazdu?
stacja kontroli pojazdów ochota

Co grozi za brak badania technicznego pojazdu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany w naszym kraju, musi posiadać ważne badanie techniczne. Jego właściciel zobowiązany jest do realizacji takiego badania raz w roku. Badanie wykonuje się w dowolnej stacji kontroli pojazdów i jest płatne. Cena jest z góry ustalona, jest więc dokładnie taka sama, bez względu na wybrany obiekt, w którym takowe badanie jest realizowane.

Okresowe badania techniczne aut wykonuje się w celu sprawdzenia jego stanu. Dzięki temu wykluczyć można ewentualne usterki, które podczas jazdy mogą stwarzać zagrożenie na drodze i to nie tylko kierującemu czy pasażerom, ale tez wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli podczas badania wykryte zostaną nieprawidłowości, właściciel nie otrzyma potwierdzenia realizacji badania technicznego i będzie musiał je powtórzyć, kiedy tylko te zostaną naprawione. Do tego czasu nie może poruszać się zepsutym pojazdem mechanicznym.

Badanie techniczne auta wykonywane raz w roku, nie jest zbyt uciążliwe. W naszym kraju dostępnych jest wystarczająco dużo stacji kontroli pojazdu, w których takie można wykonać od razu, bez zapisów czy stania w długich kolejkach. Wystarczy wpisać hasło typu „stacja kontroli pojazdów ochota” albo „stacja kontroli pojazdów Żoliborz”, by znaleźć tę najbliższą w swojej lokalizacji.

Jeśli kierowca porusza się autem bez ważnego przeglądu technicznego, w czasie rutynowej kontroli drogowej najpewniej zostanie mu odebrany dowód rejestracyjny, bez którego również nie może poruszać się po polskich drogach. I to nie wszystko, ponieważ nałożony zostanie na niego mandat do 500 złotych.

Pamiętajmy, że realizacja przeglądu technicznego to obowiązek, dzięki któremu dba się o bezpieczeństwo na drogach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której samochody nie podlegałyby żadnej kontroli. Przecież większość wypadków drogowych spowodowanych jest właśnie usterkami pojazdów. Niesprawne hamulce, oświetlenie czy kierunkowskazy to przyczyna kolizji, a każda z nich staje się zagrożeniem zdrowia, a nawet życia uczestników ruchu drogowego.