/Sprawdź, jaka jest Twoja sytuacja finansowa

Sprawdź, jaka jest Twoja sytuacja finansowa

Statystyki potwierdzają, że oszczędności ma tylko co drugi Polak. Najczęściej są to środki, których wartość nie przekracza miesięcznego wynagrodzenia. Tylko 6% z nas zgromadziło tyle wolnych środków, że mogłyby one wystarczyć na średnio rok bez pracy. A jak jest u Ciebie? Czy jesteś przeciętnym Polakiem, który posiada jakieś tam „zaskórniaki”? A może ledwo wystarcza ci pieniędzy do kolejnej wypłaty? Aby zobaczyć, na jakiej pozycji jesteś w porównaniu z resztą obywateli Polski, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Czy wydajesz więcej niż zarabiasz?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco to i tak nie musisz się martwić. Okazuje się, że wraz z bogaceniem się społeczeństwa polskiego, jest to sytuacja normalna. Większość z nas wydaje więcej, aniżeli zarabia. Karty debetowe, kredytowe, „chwilówki” czy pożyczki gotówkowe w bankach są dzisiaj standardem. Nie zawsze korzystamy z tych opcji w skrajnych sytuacjach, kiedy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Często opłacamy tym sposobem wakacje, nabywamy drogie prezenty czy sprawiamy sobie inną, dowolną przyjemność. Wcale nie oznacza to, że ledwo wiążemy koniec z końcem. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie jesteś w stanie co miesiąc spłacać zaciągniętych zobowiązań z tego tytułu. Bardzo szybko można wpaść z tzw. spiralę zadłużenie – to wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej.

  1. Czy posiadasz kredyt lub pożyczkę gotówkową?

To również nie zbrodnia ani powód do smutku. Wiadomo, że lepiej byłoby nie mieć takich zobowiązań, ale nie jest to wielkie zmartwienie – o ile rzecz jasna stać Cię na spłacanie rat. Okazuje się, że ponad 15 milionów Polaków ma kredyt. Co więcej, 16% młodych osób w przedziale wiekowym 16-24 lata również takowy posiada. Najczęściej zadłużamy się na poczet kupna mieszkania, domu, wykonania w takich obiektach remontów. Pożyczki ratują nas w przypadku niespodziewanych wydatków. Na szczęście tylko niewielka liczba Polaków bierze je, by spełniać swoje dodatkowe zachcianki.

  1. Czy spłacasz wszystkie zobowiązania w terminie?

Jeśli tak to naprawdę możesz być z siebie dumny. Co piąte gospodarstwo domowe w naszym kraju ma problem z utrzymaniem gotówki w portfelu do kolejnej wypłaty. Jeśli więc stać Cię na spłatę rat i wszystkich zobowiązań w terminie to jesteś naprawdę w dobrej sytuacji. Nie grozi Ci spirala długów, potrafisz utrzymać dostateczną płynność finansową.

  1. Czy jesteś w stanie generować nawet niewielkie, miesięczne oszczędności?

Uznaje się, że średnie, miesięczne oszczędności Polaków to jakieś 100 złotych. Jeśli jesteś w stanie takie generować, to jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Jeśli wcale nie oszczędzasz to najwyższy czas zacząć. Odkładaj najpierw 1% swojego wynagrodzenia, w każdym miesiącu zwiększaj tą wartość, aż dojdziesz do 10%. Patrząc na średnie zarobki w naszym kraju, to wcale nie małe kwoty. Na pewno wystarczy na tygodniowe wakacje w pełnym komforcie.

Jeśli nie jesteś w stanie generować żadnych oszczędności, najwyższy czas, by sporządzić kalendarz miesięcznych wydatków i pilnie przyglądać się zapisanym tam planom. To pierwszy krok do optymalnego zarządzania pieniędzmi.