/Najniebezpieczniejsze zawody w mieście: sprawdź, czego nie zauważasz!
najniebezpieczniejsze-zawody-w-mieście-aplinistyczne-mycie-okien

Najniebezpieczniejsze zawody w mieście: sprawdź, czego nie zauważasz!

Do najniebezpieczniejszych zawodów świata można zaliczyć bycie kaskaderem, reporterem wojennym, czy żołnierzem. Jeden błąd może sprawić, że stracą życie lub zrobią sobie poważną krzywdę. Mimo to chętnych do takich zawodów nie brakuje – ludzie je wykonujący lubią życie w ciągłej adrenalinie. Mało kto się jednak zauważa, że wokół nas też pracują ludzie, którzy codziennie narażają swoje życie. Często pracują oni w mieście i ryzykują swoje zdrowie dla lepszego funkcjonowania całej  metropolii.

Niebezpieczne zawody: policjanci, strażnicy miejscy i strażacy

Każdy ich widzi, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne działania, które podejmują na co dzień. Policjanci i strażnicy miejscy codziennie spotykają niebezpiecznych i uzbrojonych ludzi. Strażacy, oprócz walczenia z pożarami, często też pracują na wysokości i korzystają z niebezpiecznych sprzętów. Warto też wspomnieć, że służbach mundurowych są niesamowite braki kadrowe (w 2018 roku w samej policji brakowało ponad 5000 policjantów!), co przekłada się na większą ilość pracy, a co za tym idzie, na większą ilość niebezpiecznych sytuacji.

Niebezpieczne zawody: alpiniści przemysłowi

Alpinistyczne mycie okien na wysokości jest jedną z najbardziej niebezpiecznych czynności, jakie można wykonywać w mieście. Alpiniści przemysłowi czyszczą powierzchnie szklane w biurowcach i wieżowcach; w zakresie ich zadań jest jest mycie ekranów akustycznych oraz odśnieżanie większych dachów. Aby zostać alpinistą przemysłowym, trzeba przejść specjalne szkolenie BHP z pracy na wysokościach oraz być wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Trzeba też cieszyć się końskim zdrowiem i regularnie odbywać wizyty lekarskie. Coraz więcej firm zajmuje się alpinistycznym myciem okien.

 

najniebezpieczniejsze-zawody-dane-gus
Źródło: Główny Urząd Statystyczny

 

Niebezpieczne zawody: dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego zawody związane z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami miały drugą największą ilość wypadków pracowniczych wśród wszystkich grup zawodów! Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo są to niebezpieczne zawody. Pracownicy pracują przy dużych maszynach, na przykład zgniatarkach śmieci, przy których niełatwo jest o wypadek. Pracownicy oczyszczalni ścieków często wykonują pracę na wysokościach, w zbiornikach i z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji.

Zobacz też: Jakie zawody wymagają dyplomu z konkretnego kierunku?

Niebezpieczne zawody: opieka zdrowotna i pomoc społeczna

Pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej są trzecią najbardziej narażoną na wypadki grupą zawodową. Do zagrożeń zawodowych pracowników ochrony zdrowia należy ciągłe wystawienie na niebezpiecznie czynniki biologiczne, zakażenia krwiopochodne, a nawet na promieniowanie. Z pracownikami pomocy społecznej łączy ich też ciągłe wystawienie na agresywnych i niebezpiecznych pacjentów. Pracownicy OPSów i kuratorzy sądowi dodatkowo codziennie stykają się z patologicznymi rodzinami – często w ich kierunku skierowane są groźby, a nawet ataki. Oba te zawody niestety nie dysponują dobrą ochroną, co po części przekłada się na coraz mniejsze zainteresowanie tymi zawodami.